Ungdommens ideer skal forme fremtidens Filipstad
Hvordan bør fremtidens Filipstad se ut? Det spørsmålet fikk 200 elever ved Vika videregående skole bryne seg på gjennom «Oppdrag Filipstad», et samarbeid mellom Hav Eiendom, Asplan Viak og A-lab.
Asplan Viak er planfaglig rådgiver i arbeidet med å utvikle området nærmest Aker Brygge til en ny fjordbydel. Når et så sentralt område i Oslo skal transformeres, er det mange hensyn som må ivaretas – fra reguleringsplaner og konsekvensutredninger til ønsker og behov fra dem som skal bruke området i fremtiden.
Derfor ble elevene invitert inn i prosjektet.
Fra befaring til byutvikling
Prosjektet startet med en befaring på Filipstad, Aker Brygge og Tjuvholmen. Her fikk elevene innsikt i områdets historie og planene for den videre utviklingen.
Med dette som utgangspunkt utviklet de egne ideer for hvordan fremtidens Filipstad kan se ut. Gjennom gruppearbeid utforsket elevene ulike løsninger knyttet til byliv, møteplasser, aktiviteter og bruk av fjordfronten.
Forslagene ble deretter presentert for fagfolk fra Hav Eiendom, Asplan Viak og A-lab. Elevene pitchet konseptene sine og fikk tilbakemeldinger fra personer som arbeider med byutvikling, arkitektur og planlegging til daglig.
Etter presentasjonene ble de beste konseptene kåret som vinnere av en fagjury.
Medvirkning i praksis
For Asplan Viak handler gode byutviklingsprosjekter om mer enn planer og tekniske løsninger. Kunnskap om behovene til dem som skal bruke et område er også en viktig del av beslutningsgrunnlaget.
Gjennom dialog med innbyggere, myndigheter og andre berørte grupper arbeider Asplan Viak for å identifisere muligheter, utfordringer og konsekvenser tidlig i planprosessen. Medvirkning bidrar til bedre løsninger og styrker grunnlaget for å utvikle trygge, inkluderende og attraktive lokalsamfunn.
Sigrid Furuholt Engelstad, urbanist og samfunnsplanlegger:
Sigrid Furuholt Engelstad, urbanist og samfunnsplanlegger:
– Det arbeidet som elevene ved Vika gjør for oss nå blir en utrolig viktig brikke inn når vi skal jobbe videre med utviklingen av Filipstad. Og så er det jo sånn, at de elevene som går på videregående nå, kanskje er de som kommer til å bo her i fremtiden. Derfor er det utrolig viktig for oss å ha dem med hele veien.

Prosjektet på Filipstad er et eksempel på hvordan unge stemmer kan få en plass i utviklingen av fremtidens by. Elevene representerer både en viktig brukergruppe i dag og potensielle fremtidige beboere i den nye bydelen. Deres perspektiver gir verdifull innsikt i hvordan området kan utvikles for kommende generasjoner.
Som faglig spydspiss innen sosial bærekraft i by- og stedsutvikling arbeider Asplan Viak med å sikre at ulike grupper blir hørt når nye områder planlegges. «Oppdrag Filipstad» viser hvordan medvirkning kan skape bedre prosesser – og bidra til å forme morgendagens byer sammen med dem som skal leve i dem.