Steinkjer sentrum
Parallelloppdrag for utvikling av Steinkjer sentrum

Den gode, levende byen setter mennesket i sentrum. I vår tilnærming fokuserer vi på samspillet mellom byens funksjoner og struktur, viktigheten av liv i gatene, og hvordan vi oppnår det.
FOR Å NÅ MÅLET OM en klimavennlig og bærekraftig byutvikling må det ikke bare arbeides for en grønnere mobilitet, men også fokuseres på et attraktivt byliv og gode, stedstilpassede løsninger. Asplan Viaks forslag viser mulighet for ca 1000 nye boliger i sentrumsområdene og flere forbindelser. Dette kan bidra til en tettere by, der det er lett å leve fremtidsrettet og miljøvennlig. Vårt grep støtter opp under Gjenreisingsbyen (Steinkjers DNA), og spesielt Sørsida som Steinkjers tradisjonelle bysentrum.
Nye, attraktive gang- og sykkelbruer over elva og på tvers av jernbanelinja gir god tilgjengelighet til sentrum, og mellom bydelene. Elva, fjorden og grønnstrukturen løftes fram som en viktig kvalitet. Det kan gi mange fine tur-runder for alle. Det vil virke mye kortere å gå mellom bydelene når byrommene imellom blir mer interessante.
Ved å investere i de naturlige møteplassene vokser framtidas byliv gradvis fram. Vi foreslår å styrke koblingen mellom Torget, Kongens gate og kollektivknutepunktet, og bygge aktivitet ut fra dette. I Kongens gate bør det legges til rette for mest mulig utadvendt næring, som små butikker, kaféer, frisør, og lignende, helst med møblering og uteservering der det er mulig. Store disser, benker og særlig små kunstverk gir grunn til å senke tempo, og gir noe å snakke om.
Vi foreslår å endre Kongens gate fra en gjennomfartsåre til en gate med mindre biltrafikk og en ren kollektivgate over Steinkjerbrua. Tilgjengelighet for bil fra omlandet sikres med noe parkering I Kongens gate, samt P-hus tett inn mot Sørsida og jernbanestasjonen. Det kan bli mange attraktive boliger I sentrum, i trivelige nabolag med grønne gårdsrom, og med kort veg til alt. Det kan gjøre at flere barnefamilier og unge vil bo I sentrum. Det bør generelt legges stor vekt på kvalitet og gode uterom som møteplasser i sentrumsområdene.
![false,[class => block h-full w-full]](https://www.asplanviak.no/content/uploads/2025/04/STasjonsplassen.png)
Stasjonsplassen (Asplan Viak)